Kontakt

882 510 524

0
Twój koszyk jest pusty!

Jak działają mikrofalowniki i jak je dobrać?

Jak działają mikrofalowniki i jak je dobrać?

Zestaw fotowoltaiczny składa się z paneli słonecznych, inwertera, okablowania, specjalnych zabezpieczeń oraz elementów montażowych. Za absorpcję promieni słonecznych odpowiadają panele fotowoltaiczne, aczkolwiek moduły te nie są w stanie samodzielnie przetwarzać energii ze Słońca w prąd, który wykorzystuje się w gospodarstwach domowych. W tym celu stosuje się więc inwertery do fotowoltaiki, których zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny. Montaż pojedynczego inwertera jest obecnie najpopularniejszy, niemniej coraz częściej można spotkać instalacje wykorzystujące mikrofalowniki. Jak działają mikrofalowniki oraz kiedy ich zastosowanie przynosi korzyści? O tym piszemy poniżej.

Na czym polega działanie mikrofalowników i kiedy się sprawdzają?

Mikrofalowniki, jak sama nazwa wskazuje, to małe inwertery (falowniki), które instaluje się bezpośrednio do każdego panelu. W przeciwieństwie do tradycyjnego inwertera zastosowanie mikrofalowników sprawia, że praca wszystkich paneli nie jest uzależniona od sprawności całego systemu. Pojedyncze mikrofalowniki odpowiadają jedynie za pracę tego panelu, do którego zostały podłączone. W związku z tym, w przypadku nieprawidłowości w działaniu pojedynczego inwertera można uniknąć awarii całej instalacji. Ponadto eliminuje się ryzyko spadku wydajności systemu wynikającego, chociażby z tego, że w przypadku uszkodzenia jednego panelu wszystkie pozostałe wyrównują wydajność do najsłabszego.

Instalacja mikrofalowników pozwala zatem uzyskać wyższą wydajność systemu, którą gwarantuje niezależna praca poszczególnych paneli. Ponadto montaż mikrofalowników umożliwia prostszą rozbudowę instalacji, do której w celu zwiększenia mocy, wystarczy podłączyć kolejny panel z osobnym mikrofalownikiem. Zamiast jednego falownika mikrofalowniki zwykle instaluje się w systemach,  które zlokalizowane są w miejscach o niskim bądź nierównym nasłonecznieniu. Systemy fotowoltaiczne z mikrofalownikami zapewniają wyższą wydajność w miejscach, w których np. w wyniku nietypowej konstrukcji dachu, istnieje ryzyko częstszego, przejściowego zacienienia paneli.

Komentarze (0)
Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować
Dowiedz się więcej

Bezpieczne błyskawiczne płatności

Przesyłki nadawane dzięki

Sklep zrealizowany przez