Charakterystyka i zastosowania kluczy imbusowych
Data opublikowania: 28 mar 2022
Klucze imbusowe to rodzaj narzędzi, które wykorzystuje się do wkręcania i odkręcania śrub. Charakteryzuje je nietypowy przekrój w kształcie sześciokąta foremnego, przez co ten rodzaj kluczy określa się również jako klucze sześciokątne. Budowa kluczy imbusowych sprawia, że umożliwiają wkręcanie i wykręcanie śrub z sześciokątnym otworem, do których nie pasują tradycyjne klucze płasko-oczkowe. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje kluczy imbusowych oraz wyjaśniamy, gdzie najczęściej znajdują zastosowanie.
Jakie wyróżnia się rodzaje kluczy imbusowych?
Na rynku dostępne są klucze imbusowe w różnych rozmiarach, które bez problemów można dopasować do śrub o różnych średnicach łebków. Oprócz tego podstawowy podział kluczy imbusowych odnosi się do ich kształtu oraz przeznaczenia. Wyróżnić można klucze imbusowe:
- w kształcie litery L, które posiadają jedno ramię służące do pracy i drugie, które pełni funkcję uchwytu,
- w kształcie litery T, które są wyposażone w dwa ramiona do pracy i krótsze ramię służące za rękojeść,
- z rękojeścią, czyli specjalnym uchwytem z tworzywa sztucznego, który ułatwia utrzymanie narzędzia,
- z kulką, która stanowi zakończenie jednego z ramion i umożliwia odkręcenie lub dokręcenie śruby zlokalizowanej w trudno dostępnym miejscu, gdzie konieczna jest praca pod kątem,
- z izolacją, czyli warstwą, która nie przewodzi prądu elektrycznego.
Do czego wykorzystuje się klucze imbusowe?
Klucze imbusowe znajdują zastosowanie w pracach polegających na łączeniu różnego rodzaju elementów. Szeroko wykorzystuje się je np. w meblarstwie do trwałego połączenia części wykonywanych z różnych materiałów. Szczególnie sprawdzają się w pracach wymagających precyzji oraz dokręcania lub wykręcania śrub w trudno dostępnych miejscach. Klucze sześciokątne wykorzystuje się też w warsztatach rowerowych i samochodowych. Służą również do korygowania krzywizny gryfu w gitarze. Ponadto z kluczy imbusowych z izolacją korzystają też elektrycy, którzy przy ich pomocy wykonują swoje obowiązki w miejscach, w których istnieje ryzyko porażenia prądem.
Opinie klientów