- Wszystkie produkty
- Bestsellery
- Promocje
- Nowości
- Spawalnictwo
- Elektroinstalacje
- Fotowoltaika
- Pompy ciepła
- Narzędzia
- Wentylatory
- BHP
- Farby
- Żywice epoksydowe i poliuretanowe
- Farby na maszyny rolnicze i budowlane
- Farby epoksydowe
- Farby alkidowe
- Farby poliuretanowe
- Farby przemysłowe
- Farby na dach
- Farby na beton i posadzkę
- Farby na bramy i ogrodzenia
- Farba na tarasy, balkony
- Farba na kafle, płytki
- Farby na brodziki i wanny
- Farby na podwozia
- Farby do łodzi i jachtów
- Farby ogniochronne
- Farby dekoracyjne
- Farby antykorozyjne
- Rozcieńczalniki
- Płatki dekoracyjne
- Akcesoria malarskie
- Piasek kwarcowy
Farby alkidowe
do wielu zastosowań
Ich aplikacja jest prosta, mogą być stosowane na różnych powierzchniach i są dostępne w cenie na każdą kieszeń. Nie powinno zatem dziwić, że farby alkidowe – zwane także ftalowymi – cechują się tak szerokim wachlarzem zastosowań. Uniwersalność emalii ftalowej jest zasługą jej składu, w której główną rolę odgrywają spoiwo z żywicy alkidowej i naturalne oleje. Zobacz, jakie farby alkidowe znajdziesz w ofercie sklepu Prolit.
Farba alkidowa do drewna, metalu i nie tylko
Uniwersalny charakter emalii alkidowej sprawia, że sprawdza się ona w przypadku różnych powierzchni. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt. Farbą alkidową do metalu pomalujesz m.in. poręcz schodów, loftowe meble i dekoracje wykonane z metalu czy kute ogrodzenie. Nadaje się doskonale do każdej metalowej powierzchni poza ocynkowaną.
Emalia ftalowa do drewna okaże się przydatna podczas malowania drewna i materiałów drewnopochodnych, np. mebli czy boazerii. Unikalne właściwości farb alkidowych sprawiają, że doskonale zwilżają one podłoże, co jest szczególnie istotne w przypadku tego materiału.
Nieco innego podejścia wymaga stosowanie farby alkidowej do drewna na zewnątrz, np. na deskach tarasowych czy meblach ogrodowych. Aby spełniła swoje właściwości i dobrze trzymała się podłoża, warto wybrać produkt o dużej zawartości oleju. Tłusta emalia ftalowa jest trwała, a zatem nie straci szybko na estetyce pod wpływem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń.
Jak używać emalii ftalowej?
Farba alkidowa należy do grupy schnących oksydacyjnie, czyli w reakcji z tlenem. W związku z tym należy ją nakładać cienkimi warstwami. Jeśli powłoka będzie zbyt gruba, dostęp tlenu zostanie ograniczony, a to wpłynie na wydłużenie czasu potrzebnego do utrwalenia. Malowanie emalią ftalową grubymi warstwami może też przyczynić się do pomarszczenia powierzchni i zepsucia finalnego efektu.
Dla uzyskania idealnie gładkiej warstwy farby alkidowej podłoże należy dokładnie oczyścić przed pomalowaniem. Usuń z niego wszystkie luźne elementy, przez które powłoka mogłaby się odspajać, a następnie odpyl i odtłuść powierzchnię – teraz jest gotowa do malowania emalią ftalową!
Co sprawdzi się lepiej: farba alkidowa czy chlorokauczuk?
Zarówno farby alkidowe, jak i chlorokauczukowe stworzą na podłożu ochronno-dekoracyjną powłokę o doskonałych właściwościach użytkowych. Warto jednak pamiętać, że wcale nie musisz wybierać między nimi, bo skład takich emalii można modyfikować, aby uzyskać pożądany efekt.
Co możesz zyskać, jeśli wybierzesz farbę ftalową z chlorokauczukiem? Wyschnie szybciej niż standardowa emalia alkidowa, a do tego będzie odznaczać się podwyższoną odpornością na działanie wody i zanieczyszczenia.
Oferta Prolit obejmuje szeroki wybór farb alkidowych do mebli, metalu, betonu i innych powierzchni. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy, i wybierz najlepszy produkt dla siebie. A jeśli masz z tym problem, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy Ci wybrać taką emalię ftalową, jakiej potrzebujesz.