Kontakt731 200 213Praca

Dlaczego inwerter bywa nazywany sercem instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznych cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Powodem tego jest chęć uniezależnienia się od dostawców energii. Coraz większą rolę odgrywa również kwestia ekologii. Wzrost świadomości ekologicznej motywuje nas do tego, by zmniejszyć swój wpływ na degradację środowiska. Z instalacją fotowoltaiczną najbardziej kojarzą się panele montowane na dachach lub specjalnych stelażach na gruncie. I choć ich rola jest nieoceniona, nie są jedynymi, istotnymi elementami systemu. Równie duże znaczenie ma np. inwerter, który bywa nazywany sercem całej instalacji. Jaka jest jego rola?

Inwerter – czym jest i dlaczego nazywa się go sercem instalacji?

Inwerter, nazywany inaczej falownikiem, jest jednostką prądotwórczą, która służy do przetwarzania energii. Jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego, wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne w prąd zmienny (przemienny), który służy do zasilania domowych urządzeń i instalacji. Skojarzenie inwertera z sercem jest zatem wynikiem roli, jaką pełni w całej instalacji. Serce to główny narząd, który niczym pompa zasila cały organizm. To ono odpowiada za sprawne funkcjonowanie wszystkich tkanek i narządów. Inwerter tak samo, jak serce ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania „organizmu” instalacji fotowoltaicznej.

Falownik działa w czasie rzeczywistym, przez co odpowiada za to, by wyprodukowana przez instalację energia, mogła być wykorzystywana na bieżąco. W ten sposób nie ma konieczności jej przesyłania do zakładów energetycznych. Ponadto inwertery do fotowoltaiki mogą też pełnić inne funkcje. Służą do monitorowania pracy całego systemu m.in. dzięki możliwości łączenia się z urządzeniami mobilnymi. Dostarczają informacji na temat ilości wyprodukowanej energii oraz jej bieżącego zużycia. Jest to możliwe m.in. za sprawą ich synchronizacji z siecią elektryczną i połączeniu z licznikiem. Falowniki wspierają też zabezpieczenia instalacji przed awariami. Umożliwia to system MPPT, który nieustannie monitoruje punkt poboru mocy maksymalnej modułów.

Opinie klientów

5/5 5
4/5 4
3/5 3
2/5 2
1/5 1
Podziel się swoją opinią!
Daj znać innym co myślisz o tym poście.
Najpierw musisz się zalogować.

Dowiedz się więcej

Bezpieczne błyskawiczne płatności

Przelewy24
Blik

Przesyłki nadawane dzięki

InPost Pocztex DPD

Sklep zrealizowany przez

LiteVar.shop