Kontakt731 200 213Praca

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Poszukiwanie ekologicznych rozwiązań, ale i chęć uniezależnienia się od dostawców energii sprawiają, że każdego roku przybywa nowych użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Wytwarzanie prądu w zakresie własnego gospodarstwa domowego jest gwarancją redukcji kosztów utrzymania domu oraz ograniczenia wpływu człowieka na środowisko. Aby system fotowoltaiczny działał sprawnie, potrzeba kilku elementów. Za jedne z najważniejszych z nich uznaje się panele fotowoltaiczne. Poznaj ich budowę i zasady działania.

Z czego zrobione są panele fotowoltaiczne?

Budowa paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta. Ich najważniejszym elementem jest ogniwo, a dokładniej zespół ogniw połączonych ze sobą równolegle lub szeregowo. Aby doszło do przemiany energii słonecznej w elektryczną, ogniwa muszą być zbudowane z półprzewodnika. Najczęściej wykorzystywanym materiałem półprzewodzącym jest w tym przypadku krzem. To właśnie z tego pierwiastka wytwarzane są kilkuwarstwowe płytki krzemowe. Ogniwa krzemowe mogą mieć różne rodzaje. Najbardziej znane są te mono- lub polikrystaliczne.

Górną warstwę płytki krzemowej tworzy cienka i przezroczysta powłoka, nad którą umiejscawia się elektrodę ujemną i powłokę antyrefleksyjną. Całość dodatkowo zabezpiecza się szkłem hartowanym. Ma ono chronić moduł przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dolna warstwa płytki jest znacznie grubsza. Pod nią znajdują się elektrody dodatnie, a od cienkiej powłoki górnej oddziela ją tzw. złącze p-n. Cały moduł okala rama najczęściej wykonywana z aluminium.

Zasady działania paneli fotowoltaicznych

Produkcja prądu elektrycznego przy wykorzystaniu fotowoltaiki polega na zjawisku fotowoltaicznym. Panele fotowoltaiczne w uproszczeniu odpowiadają za absorpcję promieni słonecznych. Ich składowe, czyli ogniwa służą natomiast do przetwarzania fotonów w prąd stały. W ten sposób wytworzona energia nie zasila jednak gniazdek, gdyż zanim do nich trafi, musi być jeszcze przekształcona w prąd zmienny. Tu już główną rolę odgrywa kolejny element instalacji, a mianowicie falownik (inwerter).

Opinie klientów

5/5 5
4/5 4
3/5 3
2/5 2
1/5 1
Podziel się swoją opinią!
Daj znać innym co myślisz o tym poście.
Najpierw musisz się zalogować.

Dowiedz się więcej

Bezpieczne błyskawiczne płatności

Przelewy24
Blik

Przesyłki nadawane dzięki

InPost Pocztex DPD

Sklep zrealizowany przez

LiteVar.shop